- Kraj pochodzenia: Hiszpania
- Klasa jakości: BIO
Gulasz wołowy
- Kraj pochodzenia: Polska
- Klasa jakości: Quality Meat Program (QMP)
Jak przygotować klasyczny gulasz wołowy?
Gulasz wołowy to aromatyczne, odżywcze i rozgrzewające danie mięsne, przygotowane z kawałków wołowiny, cebuli, papryki, pomidorów i przypraw.
Aby przygotować gulasz wołowy, najpierw kawałki wołowiny są duszone w dużym garnku lub rondlu. Klasycznie najlepsze na gulasz są mięśnie udźca takie jak zrazowa górna, krzyżowa, zrazowa dolna, skrzydło czy goleń wołowa. Mięso jest zazwyczaj krojone na nieduże kawałki, które przed duszeniem należy obsmażyć na oleju lub smalcu, aby uzyskać rumiany brązowy kolor na zewnątrz. Na patelni gdzie mięso było obsmażane warto usmażyć cebulę, która nada potrawie dodatkowego aromatu. Po podsmażeniu cebuli warto dodać też pokrojoną paprykę i czosnek, które jeszcze wzbogacają smak gulaszu wołowego.
Gulasz wołowy jest duszony na wolnym ogniu przez dłuższy czas, aż mięso staje się miękkie i soczyste, a smaki dobrze się połączą. Obsmażone mięso i warzywa należy umieścić w garnku i zalać bulionem lub wodą. W trakcie gotowania można dodać również pokrojone pomidory lub przecier pomidorowy, które nadają potrawie lekko kwaśny smak i dodatkową gęstość. Należy także pamiętać o dobrym doprawieniu mięsa. Przyprawy, które doskonale pasują to: papryka słodka lub pikantna, mielony kminek, majeranek, pieprz i sól. W niektórych wariantach można również dodać odrobinę czerwonego wina lub octu winnego, aby nadać głębi smaku.
Gulasz wołowy można podawać na różne sposoby. Polecamy zdrową wersję z kaszą gryczaną, klasyczną z kluskami śląskimi lub ziemniakami . Będzie też pyszny ze świeżym pieczywem.