Pakowanie próżniowe mięsa

2021-05-19Kategoria: Przepisy i artykuły
Do ulubionych
4105
4105
Do ulubionych
Pakowanie próżniowe mięsa
2021-05-19Kategoria: Przepisy i artykuły

Pakowanie próżniowe mięsa

Czy kupując mięso zastanawiasz się, który element jest najświeższy? Jakie opakowanie jest najlepsze dla zachowania  świeżości mięsa? Może najlepiej kupować bez opakowania? Czy Pani Halinka z mięsnego najlepiej doradzi? 

Opakowanie zachowujące świeżość mięsa

Idąc do ulubionego rzeźnika lub do marketu masz zaufanie, że wołowina czy jagnięcina w ladzie tradycyjnej będzie świeżym produktem. No cóż. Nigdy nie masz pewności, ile czasu tak naprawdę dany kawałek leży sobie w ladzie i czeka na klienta. 

"Kupujemy oczami"

Faktycznie, jeśli mięso ma ładny kolor i leży ładnie wyeksponowana w ladzie wierzymy, że będzie świeże. Często tak faktycznie jest, ale czy możemy mieć pewność. Prawda jest taka, że kupujemy “oczami”, a one nie posiadają funkcji analizy świeżości mięsa. Mięso bez opakowania w styczności z tlenem i całym środowiskiem mikrobiologicznym wokół z godziny na godzinę traci walor świeżości. 

W marketach do tej pory najczęściej spotykaliśmy się z typem pakowania MAP (Modified Atmosphere Packaging), czyli typ pakowania w modyfikowanej atmosferze. Produkt w takim opakowaniu znajduje się w specjalnej mieszaninie gazów: tlenu, dwutlenku węgla i azotu. Odpowiednia proporcja w składzie każdego z gazów ma gwarantować świeżość i trwałość. Mięso wygląda w tym opakowaniu całkiem elegancko i może mieć termin trochę dłuższy niż po prostu leżące luzem w normalnej atmosferze.  

Ten typ pakowania nie jest też jednak optymalny dla zachowania świeżości i termin przydatności kawałka mięsa tak zapakowanego nie różni się bardzo od tego leżącego luzem w ladzie. Jego zaletą jest w zasadzie tylko to, że klient łatwo może zdjąć z półki gotową paczkę ładnie wyglądającej porcji mięsa. 

Pakowanie próżniowe jako "game changer"

Coraz częściej mamy na szczęście do czynienia z pakowaniem próżniowym (vacuum). To jest prawdziwy “game changer” w technologii przechowywania surowego mięsa. W szczególności ma kluczowe znaczenie dla wołowiny. Ten typ opakowania być może nie ma za zadanie perfekcyjnej prezentacji produktu. Zdecydowanie jednak przyczynia się do zachowania jego świeżości i trwałości. Produkty zapakowane próżniowo w warunkach beztlenowych mają gwarancję, że nie będą się na nich rozwijały bakterie tlenowe powodujące psucie mięsa. Co więcej wołowina w takich warunkach może być przechowywana przez bardzo długi czas i spokojnie dojrzewać (kruszeć). Podobnie jagnięcina czy dziczyzna.  

Jak pakowane są produkty w sklepie BBQ.PL

Wszystkie oferowane przez nas mięsa są pakowane próżniowo. Elementy wołowe i inne pakowane są próżniowo w worki vacuum natomiast steki wołowe czy steki jagnięce na tackach typu skin pack lub flat skin (również forma pakowania próżniowego). Wołowina zapakowana w ten sposób jest nieco ciemniejsza. Po otwarciu ma także specyficzny kwaskowy, metaliczny zapach hemoglobiny. Wystarczy jednak odczekać kilka minut, a zapach się ulotni, a kolor zacznie się rozjaśniać pod wpływem kontaktu z tlenem. W vacuum jest sezonowana na mokro przez kilka tygodni, a następnie porcjowana i pakowana w formie steków w indywidualne w vacuum lub na tacki. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku jagnięciny. Tutaj okres dojrzewania nie jest wymagany zbyt długi, ponieważ jagnięcina jest co do zasady bardzo delikatnym mięsem z młodych zwierząt. 

Komentarze (0)
Napisz odpowiedź (0)
Proszę zalogować się aby dodać komentarz.

Menu

Menu

Zobacz wszystkie ()
Brak wyników wyszukiwania.

Aby dodać do ulubionych musisz być zalogowany.

Zaloguj się