- Kraj pochodzenia: Kanada
Pieczone żebra wołowe glazurowane syropem sosnowym
Żebra wołowe nie muszą być zawsze podawane w stylu drwala. Możesz przygotować je w bardzo wytwornej i smakowitej formie. Pełnia smaku, a do tego żywe kolory na talerzu sprawią, że ten stosunkowo tani kawałek wołowiny może stworzyć wykwintne danie na specjalną kolację. Sprawdź nasz przepis.
Składniki
-
Mielony kminek – 0,5 łyżeczki
-
Sól i świeżo mielony pieprz
-
Syrop z młodych pędów sosny – 2-3 łyżki stołowe
-
Czerwone wytrawne wino – 250 ml
-
Szalotki – 10 szt.
-
Koncentrat pomidorowy – 1 łyżka stołowa
-
Papryka słodka mielona – 1 łyżka stołowa
-
Olej rzepakowy
-
Bulion wołowy – 500 ml
-
Masło – 100 g
-
Natka pietruszki
-
Kasza pęczak – 250 g
-
Suszone grzyby – 4-5 kapeluszy
-
Ocet balsamiczny – 100 ml
-
Buraczki młode – 300 g
Sposób przygotowania
-
Żebra wołowe osusz ręcznikiem papierowym po wyjęciu z vacuum. Z oleju i przypraw przygotuj marynatę, nasmaruj porządnie mięso z każdej strony i odstaw w szklanym naczyniu do lodówki na 12 godzin do zamarynowania. Następnie wyjmij żebra z marynaty, obsmaż z dwóch stron i piecz pod folią aluminiową w piekarniku nagrzanym do 120°C około 120 min. Po 90 minutach dodaj szalotkę, podlej czerwonym winem i bulionem wołowym, dodaj koncentrat pomidorowy. Gdy żebra będą miękkie, posmaruj je syropem sosnowym i zapiecz, by skórka była chrupiąca.
-
W międzyczasie ugotuj grzyby suszone. Na około 40 minut przed końcem pieczenia żeber wołowych, zeszklij na patelni pokrojoną w kostkę szalotkę, dodaj kaszę – obsmaż aż będzie szklista. Następnie podlej winem i odparuj je do połowy. Podlej wywarem grzybowym wraz z grzybami do poziomu, aż kasza będzie przykryta. Gotuj tak podlewając za każdym razem bulionem wołowym, do zakrycia kaszy. Gdy kasza będzie ugotowana – lekko twardawa, dopraw ostatecznie do smaku, dodaj świeże masło i natkę.
-
Żebra wołowe podawaj z kaszą w stylu risotto oraz pieczonymi młodymi burakami z octem balsamicznym. Będą wyglądały bardzo elegancko, a w smaku będą niesamowite.