Do ulubionych
522
522
Do ulubionych
Dieta carnivore
2024-04-08Kategoria: Przepisy i artykuły, Rodzaje mięsa, Techniki kulinarne, Wołowina, Jagnięcina, Dziczyzna, Drób, Wieprzowina, Mięsa egzotyczne

Dieta Carnivore

Mięso jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego i najważniejszego organu mózgu. Żywieniową podstawą rozwoju mózgu człowieka od co najmniej 3 milionów lat było mięso upolowanych, a od około 10 000 tysięcy lat także hodowanych zwierząt. Jego niezastąpione składniki odżywcze dostarczały naszym przodkom energii i budulca do rozwoju mózgu człowieka rozumnego (Homo sapiens). Dzisiejsze różne dziwne teorie na temat mięsa zachęcające do jego eliminacji z diety mogą doprowadzić do przykrych konsekwencji. Dieta carnivore jest dla wszystkich,  którzy chcą mieć dobrze odżywiony mózg i nie tylko.

Co to jest dieta carnivore?

Dieta Karniwora, znana także jako Dieta Carnivore (carnivore diet), może wydawać się nietypowym sposobem odżywiania dla wielu osób, ponieważ polega na spożywaniu prawie wyłącznie produktów pochodzenia zwierzęcego. Jest to dieta dosyć kontrowersyjna. W przypadku każdej skrajności należy zachować zdrowy rozsądek. Nie rekomendujemy stosowania tej diety w długim okresie. Ale w krótkim może mieć bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. Na dłuższą metę zawsze najlepsza jest zróżnicowana dieta bogata zarówno w mięso jak i składniki odżywcze pochodzenia roślinnego.

Jakie są zasady diety carnivore?

Twórcą "Carnivore Diet", jest dr Shawn Baker. W jego przekonaniu odpowiednio skonstruowana dieta mięsna może leczyć różne dolegliwości, takie jak depresja, cukrzyca, bóle stawów, stany zapalne czy nerwica lękowa. Ponadto dieta ta umożliwia przyspieszenie metabolizmu tłuszczów i szybką utratę masy ciała właśnie w  obszarze niechcianej tkanki tłuszczowej. Dieta ta opiera się na spożywaniu głównie mięsa oraz znacznego ograniczenia spożywania produktów roślinnych. Według dr. Bakera, Dieta Karniwora ma na celu poprawę stanu zdrowia oraz przyniesienie ulgi w przypadku różnych chorób.

Co można jeść stosując dietę carnivore?

Jeśli chodzi o mięso to nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Bez problemu można sięgnąć po wołowinę, jagnięcinę, dziczyznę, wieprzowinę czy drób itp. Jest to także dieta idealna dla miłośników ryb i owoców morza. W menu może się znaleźć łosoś, sardynka, makrela, śledź, tilapia, krab, homar.

Bardziej skomplikowane jest podejście do nabiału. Dopuszczalne są produkty o niskiej zawartości laktozy, takie jak: śmietana, masło, twarde sery. Choć niektórzy decydują się na dodanie do swojego codziennego menu mleka, jogurtów czy miękkich serów, należy pamiętać, że ze względu na zawartość węglowodanów powinny być one spożywane w ograniczonej ilości.

Inne produkty pochodzenia zwierzęcego nie stanowią żadnego problemu. Spokojnie można stosować: smalec, jaja, bulion z kości, przetwory mięsne.

Jeśli chodzi o produkty roślinne tutaj też sprawa jest dosyć prosta. Niemal wszystkie produkty roślinne podlegają całkowitej eliminacji:

Wszystkie warzywa: ziemniaki, papryka, brokuły, fasolka szparagowa, pomidory, kalafior, szparagi, rośliny strączkowe itp.
Wszystkie owoce: jabłka, jagody, banany, kiwi, ananas, pomarańcze, mandarynki itp.
Produkty zbożowe: ryż, makaron, pieczywo, komosa ryżowa, pszenica i inne produkty "mączne"
Orzechy i nasiona: pestki słonecznika, pestki dyni, migdały, orzechy laskowe, pistacje itp.

Dodatkowo z diety należy wyeliminować cukier w każdej postaci (cukier biały i brązowy, syrop klonowy, miód, słodziki itp.), a także alkohol przez dużą zawartość cukrów prostych. W odstawkę idą też inne napoje, takie jak kawa, herbata, soki owocowe, napoje gazowane.

Zalety diety carnivore

Do głównych zalet diety karniwora należą:

a) Bogactwo składników mineralnych, białka jako budulca mięśni, kwasów tłuszczowych omega-3 i witaminy D, witamin z grupy B niezbędnych do odżywienia układu nerwowego i przede wszystkim mózgu, łatwo przyswajalny jod, żelazo, cynk dla większej odporności i zdrowego układu krwionośnego.

b)Wsparcie w leczeniu nowotworów: Eliminacja cukru, który jest pożywką dla nowotworów, może łagodzić objawy tej choroby.

c) Regulacja poziomu cukru we krwi: Dieta oparta głównie na białku i tłuszczach pozwala unikać gwałtownych wzrostów glukozy i insuliny. Może również zwiększyć wrażliwość na insulinę, co pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi i zmniejsza ryzyko cukrzycy.

d) Redukcja stanów zapalnych: Eliminacja węglowodanów eliminuje cukry proste i rafinowane, które często są przyczyną stanów zapalnych. Wykluczenie tych składników z diety może zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanów zapalnych.

e) Poprawa stanu zdrowia w chorobach autoimmunologicznych: Dieta karniwora eliminuje wiele alergizujących składników pokarmowych, co może zmniejszyć reakcje autoimmunologiczne.

f) Zwiększone uczucie sytości: Ze względu na wysokie spożycie białka, dieta karniwora zmniejsza apetyt poprzez zwiększenie uczucia sytości. Dodatkowo, niska zawartość węglowodanów przyczynia się do ograniczenia spożycia kalorii, co prowadzi do utraty wagi oraz wzrostu energii.

g) Szybka utrata wagi: Odpowiednia podaż białka i eliminacja węglowodanów przyczyniają się do utraty tkanki tłuszczowej oraz spadku wagi. Niska ilość węglowodanów skłania organizm do spalania zapasów tłuszczu, a zmniejszenie poziomu insuliny pomaga utrzymać stabilność gospodarki glukozowo-insulinowej.

Wady diety carnivore

Mimo licznych zalet istnieją także wady diety karniwora. Są to przede wszystkim niedobory składników odżywczych znajdujących się w produktach pochodzenia roślinnego. Pewien dyskomfort może powodować brak błonnika pokarmowego, co może prowadzić do zaburzeń trawiennych. Restrykcyjny charakter diety i monotonia może prowadzić także po pewnym czasie do poszukiwania alternatywnych planów żywieniowych.

Ciekawostka - wpływ niedoboru jodu na rozwój mózgu

Bardzo niebezpieczny dla dzieci, ale także dla dorosłych, jest niedobór jodu w diecie. Jego istotnym źródłem jest mięso. Niedostateczna podaż jodu w diecie skutkuje niedoborem hormonów tarczycy, co prowadzi do nieprawidłowego rozwoju mózgu w wyniku zaburzonej neurogenezy, mielinizacji neuronów, synaptogenezy oraz wzrostu neurytów i dendrytów. Badania wykazały, że nawet u 15 proc. płodów ze znacznym niedoborem jodu rozwija się kretynizm, a u osób pozornie normalnych obciążonych ciężkim niedoborem jodu stwierdzono utratę 10-15 punktów ilorazu inteligencji (IQ). 

Ciekawostka - anemia jako skutek niedoboru witaminy B12 oraz żelaza

Niedobory witaminy B12 powodują anemię. Witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego dojrzewania krwinek czerwonych. Gdy jej brakuje, krwinki czerwone zatrzymują się w rozwoju w stadium niedojrzałego megaloblastu, prowadząc do anemii złośliwej. Takie erytrocyty nie przenoszą tlenu, bo nie mają hemoglobiny. W konsekwencji potęgują uszkodzenie neuronów powodowane niedotlenieniem. Warto podkreślić, że komórki nerwowe są bardzo wrażliwe na brak tlenu i już po 3 minutach niedotlenienia zaczynają obumierać. Rośliny nie produkują i nie zawierają aktywnej witaminy B12.

Żelazo jest istotnym elementem strukturalnym cząsteczki hemoglobiny, która transportuje tlen do wszystkich narządów ciała, w tym do mózgu. Deficyt żelaza w diecie powoduje zahamowanie syntezy hemoglobiny, prowadząc do spadku liczby czerwonych krwinek i niedotlenienia tkanki nerwowej. Anemia z niedoboru żelaza jest szczególnie niebezpieczna w okresie niemowlęcym. Skutkuje przyhamowanym rozwojem umysłowym i ruchowym oraz słabszymi zdolnościami poznawczymi. 

Chcesz wypróbować dietę carnivore?

Witaj w świecie, w którym mięso jest królem, a pasja do grillowania nie zna granic. Nasz sklep internetowy BBQ.PL to miejsce stworzone z myślą o tych, dla których dieta carnivore to nie tylko sposób odżywiania, ale także styl życia. Oferujemy szeroką gamę produktów, które zadowolą nawet najbardziej wymagających miłośników mięsa. Steki, burgery, elementy. Najszersza oferta na rynku wołowiny oraz jagnięciny premium i wiele więcej. W naszym sklepie mięsnym znajdziesz wszystko co potrzeba żeby wprowadzić w życie dietę carnivore.

Akcesoria oraz dodatki do mięs dla miłośników diety carnivore

Twoje doświadczenie z mięsem nie byłoby kompletne bez naszych akcesoriów czy sosów i marynat. Oferujemy wszystko, czego potrzebujesz do perfekcyjnego grillowania: od marynat, które wzbogacą smak Twoich potraw, po papier do pieczenia, gwarantujący idealną soczystość mięsa przygotowanego techniką bbq. Nasze produkty są kluczem do sukcesu każdego miłośnika diety carnivore, pozwalając na odkrywanie nowych smaków i doskonalenie technik przygotowania wołowiny, dziczyzny, jagnięciny czy drobiu i ryb. Nasza odzież to natomiast idealny sposób, by pokazać światu Twoją miłość do mięsa. Oferujemy koszulki, czapki i fartuchy, które nie tylko są wygodne, ale także odzwierciedlają prawdziwego ducha diety carnivore. Każdy element został zaprojektowany z myślą o fanach grillowania, pozwalając Ci wyrazić swoją pasję w oryginalny sposób.

Komentarze (0)
Napisz odpowiedź (0)
Proszę zalogować się aby dodać komentarz.

Menu

Menu

Zobacz wszystkie ()
Brak wyników wyszukiwania.

Aby dodać do ulubionych musisz być zalogowany.

Zaloguj się