Angielski sos miętowy

Do ulubionych
2841
2841
Do ulubionych
Angielski sos miętowy
2022-06-29Kategoria: Przepisy i artykuły, Rodzaje mięsa, Techniki kulinarne, Jagnięcina

Angielski sos miętowy

Zamiłowanie Brytyjczyków, do rozsławionego dziś na całym świecie sosu miętowego, rozpoczęło się już za czasów panowania Elżbiety I. Jak wiadomo mięso jagnięce najczęściej przyrządzane jest z wyrazistymi przyprawami, lub słodkimi owocami, tak aby podkreślić jej delikatny smak.

Na przełomie XV i XVI wieku jedną z wytycznych stanowiącą o bogactwie kraju, była bardzo dochodowa w tamtym okresie produkcja wełny. Dlatego też, aby ograniczyć spożycie jagnięciny wprowadzono w życie dekret królewski, stanowiący o nakazie podawania mięsa jagnięcego wyłącznie z gorzkimi ziołami. Dekret ten zapoczątkował liczne eksperymenty kulinarne, wskutek których szybko odkryto jak skutecznie mięta zwiększa walory smakowe jagnięciny. Sos miętowy jest najczęściej wybieranym dodatkiem do jagnięciny od XVI wieku. Doceniła go nawet brytyjska kucharka światowej sławy Clarissa Dickson Wright, która uważała ten sos, za ostatni kulinarny alians historyczny związany z krucjatami. Jak wiadomo wszystkie wiekowe receptury ulegają drobnym zmianą na przestrzeni lat, jednak koncepcja oraz główny składnik wciąż pozostają takie same.    

Składniki

  • 1 opakowanie świeżej mięty (około 50g)
  • 5 łyżek wrzącej wody
  • 3 łyżki octu winnego z białego wina
  • 1,5 łyżki cukru

Użyty sprzęt

  • naczynie żaroodporne

Sposób przygotowania

  • W pierwszej kolejności pozbądź się łodyg i zostaw tylko liście mięty. Z grubsza posiekaj liście, następnie przełóż je do żaroodpornego naczynia i zalej wrzątkiem. Wymieszkaj delikatnie, przykryj folią spożywczą lub aluminiową i odstaw do ostygnięcia. Po ostygnięciu dodaj ocet i spróbuj sosu.
  • W przypadku, kiedy jest za słaby dodaj mięty, za mocny dolej odrobinę wody. W momencie, w którym osiągniesz idealny smak, przykryj ponownie sos i odstaw do lodówki na co najmniej godzinę.
Typ kuchni: kuchnia angielska
Komentarze (0)
Napisz odpowiedź (0)
Proszę zalogować się aby dodać komentarz.

Menu

Menu

Zobacz wszystkie ()
Brak wyników wyszukiwania.

Aby dodać do ulubionych musisz być zalogowany.

Zaloguj się